Hızla gelişen yapay zeka ve buna bağlı teknoloji her geçen gün yeniliklerle karşımıza çıkıyor.  Bu konudaki çalışmaların çok fazla olması taleplerle de ilgili kuşkusuz. Genel bir tanım yapılırsa makinelerin insan zekasına benzer şekilde çözüm geliştirme kapasitesinin artırılmasıdır. Yani talep edilen çözüm her neyse buna yönelik makine üzerinde bir yapay sistem kurulabilir.  Bu yapay zekâ uygulamaları her ne kadar bilgisayar bilimleri ile özdeşleştirilse de mühendislik, biyoloji, felsefe gibi birçok alanla da ilgilidir. Örneğin yapay zekâ ile kurulan robotların fabrikalardaki üretim personelini işsiz bırakacağı yönünde ciddi endişeler bulunmaktadır. Üstelik şimdilik araç üretim alanlarındaki bu gelişme ilerleyen dönemlerde daha geniş sektörlerde de kendini belli edebilecektir.

Yapay Zekâ İnsanlığın Sonunu Getirebilir mi?

Yapay zekânın felsefi ve yaşamsal boyutlarında önemli sorgulamalar yapılmaktadır. Örneğin bu sistemlerin ilerleyen dönemlerde kendi bilinçlerinin olmasından korkulmaktadır. Yani duygusal tepkilere göre programlanabilen yapay zekâlar daha da geliştirilerek bilincin karşılığına da gelebilecek midir? Henüz insan kontrolünde olan bu sistemler ilerleyen dönemlerde daha zor ve karmaşık bir hal alabilecektir.

Günlük Hayattaki Yapay Zekâ Ürünleri

Günlük hayatta bazı cihazlarda yapay zekâ uygulamaları görülmektedir. Örneğin Ford otomobilleri yeni model araçlarında Amazon Alexa yapay zekâ servisinden yararlanmaktadır. Ayrıca Google Translate uygulaması da yapay zeka örneğidir. Bu örnekten de görüleceği üzere yapay zeka günlük hayatta faydalı çok sayıda uygulamayı beraberinde getirmektedir. Chatbotlar yine Facebook Messenger servisi kullanan kişilerin karşılaştığı bir yapay zekâ uygulamasıdır. Yine çıktığı zaman epey reklam yapan Siri de buna örnek gösterilebilir. Rehberlik açısından uygulamanın pratik birçok konuda artı sağladığı bilinmektedir.

Etiketler: ,
Benzer Yazılar

2 Comments

  1. evet teknoloji hergün ilerliyor. teknolojiye ayak uydurmak gerek. araçlar artık kendi kendine yollarda gidecek.

  2. Yapay zekanın sonumuzu getireceği falan yok bence. Sonumuzu getirecek olan yine insanın ta kendisi. Yapay zeka ile kendisini geliştirme konusunda da yetki verecek olan insan, hangi konuda kendini geliştireceği ne ve kendi başına adım atacağına karar verecek olan da yine insan. Korkmuyorum come on!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir