Küreselleşen dünyada, insanların birbirleriyle olan sosyalliği arttırmıştır. Bu katkı sayesinde birçok farklı araçlarla uluslararası sınırlar ortadan kalkmıştır. Bu araçların en başında da Youtube gelmektedir. Youtube, aslında içerik olarak video paylaşım sitesi olmasının yanı sıra, insanlar arasındaki iletişimin ve kültür farklılığının paylaşılmasında büyük rol oynamaktadır. 2005 yılında kurulmuş olan Youtube platformu, web dünyası içinde çok önemli ve değerli bir yere gelmiş ve adeta zorunlu ihtiyaçlar listesine girmiştir.

Youtube, internet sektöründe o kadar geniş bir pazara sahip olmuştur ki; içerisinde kendi kanallarını açıp yayın yapan insanların ‘Youtuber’ adında meslek ortaya çıkarttığı da görülmektedir. Youtube içerisindeki videoların oynatma formatında ‘*.flv’ sistemi tercih edilir. Ayrıca videoların izlenmesi için de ilgili ‘Adobe’ uygulamaları olmazsa olmazlardandır. Zamanın ilerlemesiyle 1080p ve 4K özellikleri de, Youtube içerisinde kullanılan teknolojilerin arasında yerini almıştır. Kişiler ve kullanıcılar Youtube üzerinden; farklı kişi ve kanalların videolarını izleyebilir, yorum yapabilir ve ilgili sayfalara abone olabilir. İstenirse de kişisel bir kanal açılarak; kendi videolarını oluşturabilir ve Youtube platformu üzerinden canlı yayın yapabilir.

Youtube canlı yayınları nasıl yapılır?

Mobil cihazınızda hazır halde bulunan Youtube uygulamasına giriş yapın. Sadece belirli adımları yapmak ve sonuna geldiğinizde onay vermek zorundasınız. Şimdi o adımları görelim:

  • Öncelikle Youtube platformuna girmeniz ve sağ üst köşeye yakın olan ‘Oturum Aç’ butonunu seçmeniz gerekir. Google hesabınızla ilgili bağlantılı bilgileri doldurduğunuz takdirde, sisteme giriş sağlayabileceksiniz.
  • Giriş işlemini tamamladıktan sonra, sol üst köşede ‘Yükle’ butonunu göreceksiniz. Bu butona bastıktan sonra video paylaşmanız için belirli seçenekler verilmiştir. Burada mobil cihazınızda hazır olan videoları paylaşabilir veya en çok tercih edilenlerden bir tanesi olan ‘Canlı yayın’ oluşturabilirsiniz.
  • Canlı yayın butonuna bastıktan sonra karşınızda yayında kullanmak istediğiniz kullanıcı adı veya yayın konusunu yazabileceğiniz bir sekme göreceksiniz. Bu sekmeyi doldurduktan sonra ister o an, isterseniz belirli bir zaman sonrasında canlı yayını başlatabilirsiniz. Bu işlemden sonra ‘Paylaş’ seçeneğini işaretleyiniz.
  • Açılan yeni sayfada ‘Başlat’ butonunu seçmenizden itibaren artık Youtube canlı yayın özelliğini kullanmaya başlayacaksınız.
Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir